Ağzında Gümüş Kaşıkla Doğmuştu: İşte Dünyanın En Zengin Kadını

İşte dünyanın en zengin kadını

Günümüzün milyarderler ve muazzam servet dünyasında, kadınlar servetlerini inşa etme ve yönetme konusunda önemli adımlar attılar. Dünyanın en zenginleri listesinde ağırlıklı olarak erkekler yer alsa da, girişimcilikleri ve miras yoluyla etkileyici bir servet biriktiren çok sayıda güçlü kadın var.

Dünyanın en zengin kadınları listesi hazırlanacak olsa bu listenin başında, $80.5 milyar servetiyle Fransız varis ve kozmetik devi L’Oréal’in kurucusu Eugene Schueller’in torunu Francoise Bettencourt Meyers yer alır kuşkusuz. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ocak 2022 itibarıyla 94,9 milyar dolarlık tahmini servetiyle dünyanın en zengin kadınıdır Meyers.

Aynı zamanda bir yazar da olan Meyers, şirketteki hisseleri sayesinde önemli bir servet biriktirmiş, hem kozmetik sektöründe hem de küresel servet sıralamasında önemli bir konuma sahip olmuştur. Koyu bir Katolik olarak yetiştirilen Meyer’in birçok İncil tefsiri de var. Liliane Bettencourt’un tek kızı ve varisidir. Auschwitz’de öldürülen bir hahamın torunu olan Jean-Pierre Meyers ile evlenen Meyer ve eşi Yahudiliğe geçti ve çocukları Jean-Victor ile Nicolas’ı Yahudi olarak yetiştirdiler. Evliliği, L’Oreal’in kurucusu olan büyükbabası Eugène Schueller’in Nazi hükümetiyle işbirliği yapmaktan yargılanması nedeniyle tartışmalara neden oldu. Bettencourt Meyers ve ailesi halen şirketin yüzde 33 hissesine sahiptir.

226 MİLYON DOLARLIK BAĞIŞ

2008 yılında ünlü zengin François-Marie Banier’e annesinden para aldığı için dava açtı, annesinin akli dengesinin yerinde olmadığının ilan edilmesi için işlem başlattı. Kanıt olarak kullandığı gizli kayıtlardaki ifşaatlar Woerth-Bettencourt skandalına yol açtı. Aralık 2010’da Bettencourt Meyers, hem annesi hem de Banier ile mahkeme dışında anlaştığını açıkladı.

Annesi Eylül 2017’de öldüğünde net serveti yaklaşık 39,5 milyar dolardı ve bu da Bettencourt Meyers’i dünyanın en zengin 20 kişisi arasına sokuyordu. Notre-Dame de Paris’e ciddi hasar veren bir yangının ardından Bettencourt Meyers ve L’Oréal katedralin onarımı için 226 milyon dolar bağışladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x