DEM Parti’nin İstanbul adayı kim olacak? Başak Demirtaş aday olacak mı? DEM Parti ‘İstanbul’ kararını resmen açıkladı: ‘9 Şubat’a kadar…’

DEM Parti MYK, önceki gün Eş Genel Başkanlar Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan başkanlığında toplandı. Partinin İstanbul’dan aday çıkarıp çıkarmayacağı MYK’nin gündemindeydi.

Toplantıdan çıkan karar neticesinde DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkaracağı öne sürüldü. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için yarışacak isimlerin henüz belli değil olmadığı ifade edildi.

Bolu Büyükşehir Belediyesi için Veli Saçılık’ın ismi geçerken; aday çıkarılacak iller arasında Antalya da yer aldı. İddiaya göre Antalya Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanlığı için Kemal Bülbül’ün adı öne çıktı.

SAAT 14.00’Ü İŞARET ETTİLER

Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, 4 Şubat saat 14.00’ü işaret ederek, basın toplantısı ile birçok kentte yarışacak adayların isimlerini açıklayacaklarını duyurmuştu.

“9 ŞUBAT’A KADAR…”

Doğan, İstanbul’da aday çıkarma kararı aldıklarını söyledi.

Parti Sözcüsü Doğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Başlangıç noktamız neydi? Parti olarak aldığımız tüm kararlarda Balıkesir’den Van’a, Ankara’dan Diyarbakır’a onlarca il ve ilçede yaptığımız halk toplantıları ve halk buluşmalarında dile gelen talepler, öneriler ve eleştiriler belirleyici oldu

4 Aralık günü burada yaptığımız basın toplantısında bir eğilimi paylaşmıştık.

O günkü eğilimimiz Türkiye’nin her yerinde kendi adaylarımızla seçime girme eğilimini paylaşmıştık sizlerle.  Aylardır partimizin gündeminde, güçlü bir seçenek olarak duran hatta eğilim olarak da kamuoyuyla paylaştığımız, kaybettirmek ya da kazandırmak için değil, DEM Parti olarak kazanmak için İstanbul seçimlerine kendi adaylarımızla girmeye karar verdik. Bugün aslında bu kararı sizlerle paylaşmak için toplandık.

İSTANBUL KARARI

“9 Şubat’a kadar İstanbul dahil olmak üzere aday göstereceğimiz diğer kentlerdeki adaylarımızı açıklayacağız. Tabii ki sevgili Başak Demirtaş da aday havuzumuzda… Birbirinden değerli isimler var havuzumuzda. Kamuoyuna yansıyan pek çok ismin aklımızda olduğu, değerlendirildiği ve onlarla istişareler yapıldığını bilinmesi isterim.”

NE OLMUŞTU?

Partinin İstanbul’da aday çıkarma yönünde bir karar alması halinde, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş‘ın partinin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Eş Başkan Adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Başak Demirtaş, “Bana bir görev düşerse bu konuda hazırım. Barış ve demokrasinin önünü açacağına inanırsak ve bunun için bir sorumluluk düşerse hazırım” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x