Meğer Ukraynalı esirleri ABD Patriotları vurmuş

17 Mart’ta yapılacak seçimlerde Rusya’yı bir dönem daha yönetmeye talip olan Putin, seçim kampanyasında kendisi için çalışma yapacak vekilleriyle bir araya geldi.

Toplantıdaki konuşması sırasında İl-76 kargo uçağının vurulduğu vakaya değinen Putin, uçağın ABD yapımı Patriot sistemiyle vurulduğunu ve bunun bilirkişi incelemesiyle tespit edildiğini söyledi.

“’BATI İLE UKRAYNA’NIN İŞLEDİĞİ SUÇLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Ukrayna’nın kendi esir askerlerinin bulunduğu İl-76 uçağını neden vurduğunu bilmediğini ve anlamadığını söyleyen Putin, Batı medyasının bu vakayı görmezden geldiğini, her şeyi hemen unuttuğunu ancak Rusya’nın Batı ile Ukrayna’nın işlediği suçları asla unutmayacağını vurguladı.
Ukrayna istihbaratının İl-76’da esir Ukrayna askerleri olduğunu ancak yine de saldırıyı gerçekleştirdiğini kaydeden Putin, belki dikkatsizlikle, belki de bilinçli olarak uçağı vuran Ukrayna’nın her halükarda bir suç işlediğinin altını çizdi.

Putin, Rusya’nın İl-76 vakası hakkında uluslararası soruşturma talep edeceğini ve bunda ısrarcı olacağını da belirtirken Kiev’in tutumuna rağmen Moskova’nın esir takasına devam edeceği mesajını gönderdi.

“ASKERDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGE GENİŞLEYEBİLİR”

Sivil ölümlere yol açan saldırılarla ilgili konuşan Putin, Ukrayna’daki askerden arındırılmış bölgenin, sivillerin yaşadığı Rus yerleşim yerlerine yapılan bombardımana karşı güvenliğini sağlayacak bir mesafede olması gerektiğini vurguladı.

Rus lider, sınır bölgelerinde yaşayanların Ukrayna tarafından yapılan bombardıman nedeniyle kendilerini huzurlu hissedebilecekleri askerden arındırılmış hattın derinliğinin ne olacağına ilişkin soruyu, “Burada bu bahsi geçen hat bizim topraklarımızdan öyle bir mesafede olmalı ki güvenliği sağlasın. Her şeyden önce Ukraynalı yetkililerin barışçıl şehirleri bombalamak için kullandıkları Batı menşeli uzun menzilli silahları kastediyorum” diye yanıtladı.

“EN SICAK NOKTALARDAN BİRİ AVDEYEVKA”

Şu anda Ukrayna’yla silahlı çatışmaların yaşandığı en önemli noktalardan birinin Donetsk’in Avdeyevkaköyü olduğunu anlatan Putin, ‘Veteranı’ adlı askeri grubun tüm birliklerin önüne geçerek düşmanın savunma hattını kırdığını ve Avdeyevkakırsalına kadar ulaşıp 19 binayı kontrolüne aldığını ve onları başarılı bir şekilde elinde tuttuğunu söyledi.

‘Rusya, kalkınma ve egemenliğinin güçlenmesi açısından çok önemli bir dönemden geçiyor’
Putin, Rusya’nın kalkınma ve egemenliğinin güçlenmesi açısından çok önemli ve zor bir dönemden geçtiğini belirtti.

Seçim sürecindeki vekillerine destekleri için teşekkür eden Putin, “Uzun yıllardır birbirinizle oldukça yoğun ve verimli bir şekilde çalıştınız, bu nedenle öncelikle a) ortak çalışmalarınız için ve b) bu ortak çalışmayı sürdürmeye hazır olduğunuz için şükranlarımı sunuyorum. Bugün bu çok önem arz ediyor, zira ülkemizin tüm vektörlerde, tüm alanlarda kalkınması, bağımsızlığının, egemenliğinin, özgürlüğünün pekişmesi açısından çok zor, çok önemli bir aşamadan geçiyoruz” dedi.

Özel askeri harekatla ilgili durumun Rus toplumunun son derece sağlam bir temele sahip olduğunu gösterdiğini belirten Putin, şunları kaydetti:
Rusya’nın kendi çıkarlarını silahlı mücadeleye de girişerek korumak zorunda olması bağlamında günümüzde yaşananlar ve tarihi Rusya’nın ayağa kalkması, her şeye rağmen ülkemizdeki eğitimin temelinin sağlam ve güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

“BAZI ÜLKELER, ÜLKEMİZDEKİ TIBBİ EKİPMANIN BAKIMINI YAPMAYI REDDEDİYOR”

Sağlık alanında teknolojik egemenliğin sağlanmasının en önemli görevlerden biri olduğunu kaydeden Rusya lideri, bazı sözde partner ülkelerin daha önce Rus hastanelerine tedarik ettiği tıbbi ekipman için bakım ve onarım hizmetleri sunmayı reddettiğine dikkat çekti.
Putin, bazı ülkelerin de siyaset ve güvenlik alanındaki tüm ihtilaflara rağmen bu alanda hizmet vermeyi sürdürdüğünü de ekledi.

“RUSYA, UKRAYNA İLE ESİR TAKASINI DURDURMAYACAK”

Rusya’nın Ukrayna ile esir takasını durdurmayacağına dikkat çeken Putin, “(Takası) durmayacağız. Gençlerimizi almamız lazım. Rusya’daki insanlar ve Ukrayna’da bulunan gençlerimiz kıyaslanacak olursa oran 1’e 10, hatta daha da fazla. Biz yine de gençlerimizi alacağız, elbette Ukrayna tarafı buna hazırsa. Bize sürekli olarak buna hazır olduklarının sinyalini veriyorlar” diye konuştu.
Rus lider, Ukrayna tarafının kendi adamları ile ne yapacağının ise kendilerinin bilecekleri bir mesele olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x